lorne bay — lorne bay
100 yo — 100 cm
Awatar użytkownika
about
Oh won't you come with me where the ocean meets the sky
And as the clouds roll by we'll sing the song of the sea
Wprowadzenie
streszczenie wszystkich przewodników

Geografia Queensland
Queensland to stan położony w północno-wschodniej części Australii. Jest to jeden z sześciu stanów w kraju i drugi co do wielkości na kontynencie po Australii Zachodniej.
Wybrzeże tego stanu przebiega wzdłuż Morza Koralowego i Oceanu Spokojnego. Stolicą stanu jest Brisbane. Queensland cechuje duża różnorodność krajobrazu, zarówno lądowego, jak i morskiego.
Unikalną cechą geograficzną tej części kraju, jest występująca tu Wielka Rafa Koralowa. Nie brakuje tu też wysp, rzek, jezior, a także gór, które dominują we wschodniej części Queensland.
Środowisko naturalne
W Australii, ze względu na położenie w aż trzech strefach klimatycznych panuje duża różnorodność co do warunków atmosferycznych. W samym Queensland wyróżnia się aż cztery strefy, z czego Lorne Bay należy do tej charakteryzującej się gorącym wilgotnym latem i ciepłą wilgotną zimą. Nasze miasteczko znajduje się w uważanej za najwilgotniejszą części kraju. Pory roku w Australii prezentują się następująco:
wiosna: wrzesień, październik, listopad
lato: grudzień, styczeń, luty
jesień: marzec, kwiecień, maj
zima: czerwiec, lipiec, sierpień.

Ze względu na warunki pogodowe, Queensland cieszy się bogatą florą i fauną. Nie brakuje tu lasów równikowych, a także terenów pokrytych trawami i krzewami. Do najbardziej rozpoznawalnych roślin kwitnących zalicza się akacje i eukaliptusy, a do niekwitnących; ogromne paprocie i pokrewne tego gatunku.

W przypadku zwierząt, zarówno ssaków, ptactwa, gadów, płazów i owadów jest tu dość sporo. Nie sposób zliczyć wszystkie żyjące w Queensland gatunki, ale do najbardziej charakterystycznych dla Lorne Bay należą te z rodziny torbaczy - ze względu na sanktuarium koali, jak i krokodyle, które stanowią duże zagrożenie dla mieszkańców terenów przyrzecznych.
Ustrój polityczny
Formalnie mówi się o Związku Australijskim, którego stolicą jest Canberra, a największym miastem Sydney.
Ustrojem politycznym kraju jest monarchia konstytucyjna, a aktualną głową państwa - król Karol III. Kraj należy do Wspólnoty Narodów, której celem jest współpraca między państwami należącymi do byłego Imperium Brytyjskiego. Instytucja ta składa się z dominiów, republik i monarchii samodzielnych, przy czym Australia stanowi dominium co świadczy o jej dużej autonomii.
W Australii funkcjonuje też parlament dwuizbowy, który składa się z senatu i izby reprezentantów, jak i rządu na którego czele stoi premier, którym obecnie jest Scott Morrison. Królową reprezentuje natomiast gubernator generalny, którego tytuł piastuje David Hurley.
Wyznania i mniejszości
W Australii, z uwagi na duże zróżnicowanie ludności, nie ma oficjalnej religii państwowej, a samo wybranie jakiejś do tej roli jest zabronione przez Konstytucję. Większość społeczeństwa utożsamia się z jakaś odmianą chrześcijaństwa, jednak na przestrzeni lat odsetek ten maleje.
Aborygeni mają swoją własną religię, którą określa się mianem parlament dwuizbowy animistycznej duchowości Śnienia. W kraju nie brakuje też wyznawców buddyzmu, Islamu, Hinduizmu czy Judaizmu.

Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii, których życie w czasach współczesnych zasadniczo nie różni się od życia innych obywateli - chodzą do szkoły, pracują i zakładają rodziny. Niestety jednak ich pochodzenie nastręcza im dużo problemów. Większość przedstawicieli tej grupy boryka się z biedą wynikającą z trudności znalezienia pracy, a także z problemami wynikającymi z przeludnienia i utrudnionym zdobywaniem wykształcenia. Wielu z nich nie stać na ubezpieczenie, co negatywnie odbija się również na ich zdrowiu. Muszą się mierzyć z powszechnym brakiem poszanowania dla ich kultury, sztuki i wierzeń, a nawet z uprzedzeniami i dyskryminacją na tle rasowym. Mimo upływu dziesiątek lat, kolejni potomkowie wciąż odczuwają skutki Skradzionych Pokoleń, a dzień rozpoczęcia kolonizacji, która przyczyniła się do śmierci ich przodków, wciąż obchodzony jest hucznie jako oficjalny Dzień Australii. Mimo tego wszystkiego, wiele wiosek Aborygeńskich otwiera się na inne społeczności i turystów, chętnie dzieląc się swoją historią, kulturą, sztuką i obrzędami.
Tingaree w Lorne Bay zamieszkuje dosyć zamknięta społeczność Aborygenów, niezbyt przychylna natłoku turystów i podtrzymująca tradycje wywodzące się z ich kultury. Nowe pokolenia coraz częściej pracują jednak na to, by wyrwać się z domów rodzinnych, a miejscowe Sanktuarium dla dzikich zwierząt sprawia, że pozostali mieszkańcy Lorne Bay, jak i turyści coraz bardziej wykazują zainteresowanie historią i sztuką Aborygeńską.
Historia
Około 40-60 tysięcy lat temu do Australii dotarli Aborygeni, zasiedlając tym samym kontynent. Społeczeństwo te żyło na tych ziemiach przez tysiące lat, nie wykształcając żadnego systemu politycznego, czy administracyjnego. Pierwszy raz kontynent ten został umieszczony na mapie przez Ptolemeusza w II wieku naszej ery, by później Portugalczycy w serii własnych map uwzględnili nieznany nikomu ląd.
Pierwsi Europejczycy dotarli do Australii w 1605 roku, a dokładniej do leżącego w północnej części Queensland Cape York. W 1642 roku niejaki Abel Tasman opłynął nieznaną nikomu wyspę przy kontynencie, którą na jego cześć nazwano Tasmanią.
28 kwietnia 1770 roku James Cook na statku HMS Endeavour dopłynął do wybrzeży w okolicach Botany Bay (obecnie Sydney) i nadał tym ziemiom nazwę: Nowa Południowa Walia. Od tego czasu kraj został żywo kolonizowany, a także stanowił miejsce zsyłania więźniów.
W czasie I Wojny Światowej Australia stała po stronie Wielkiej Brytanii, wysyłając swoich żołnierzy daleko od domu, by ci umierali za sprawę, która ich nie dotyczyła. Podczas II Wojny Światowej zmuszona do ofensywy Anglia spisała Australię na starty, kontynent otrzymał jednak pomoc ze strony Amerykanów i Nowej Zelandii.
Walka z przestępczością
Funkcjonariusze organów ścigania są zatrudniani na trzech szczeblach władzy – federalnym (agenci Australian Federal Police), stanowym/terytorialnym (policjanci) i lokalnym (strażnicy rady). QPS (Queensland Police Service) jest głównym organem ścigania odpowiedzialnym za stan Queensland, w którym istnieje pięć regionów policyjnych i osiem komend, każdy pod dowództwem zastępcy komisarza. Główna siedziba QPS znajduje się w Brisbane, ale Lorne Bay także posiada swój posterunek.

Na czele sądownictwa w Australii stoi Sąd Najwyższy Australii. Jeśli zaś chodzi o system więziennictwa, to zajmują się nimi departamenty poprawcze. Kara śmierci podobnie, jak inne kary cielesne, nie są stosowane - za najbardziej surowy wyrok uważa się dożywocie. Istnieją cztery stopnie rygoru więziennego w zależności od skali przewinień. Cudzoziemcy mają osobny system wymierzania sprawiedliwości i w razie potrzeby przetrzymywani są w ośrodkach zatrzymań imigrantów.

W ostatnich latach wskaźnik przestępczości w kraju wzrósł. Odsetek osób korzystających z narkotyków jest jednym z najwyższych światowych. W niektórych częściach państwa zalegalizowano marihuanę, jednak w Queensland jest ona nielegalna.
Siły zbrojne
Australijskie siły obronne (ADF) to organizacja wojskowa odpowiedzialna za obronę Australii i jej interesów narodowych. W jej poczet wchodzi nieco ponad 85 000 pełnoetatowych pracowników i aktywnych rezerwistów, a dodatkowo wspierana jest przez Departament Obrony, jak i kilka innych agencji cywilnych. Australijskie wojsko jest siłą całkowicie ochotniczą od zniesienia poboru w 1972 roku. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą ubiegać się o wszystkie stanowiska, a rekruci muszą mieć ukończone 17 lat i spełniać wszystkie wymagania.

Do rodzajów sił zbrojnych zalicza się:
Królewska Marynarka Australijska (Royal Australian Navy)
Armia Australijska (Australian Army)
Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (Royal Australian Air Force)
Migracje
Australia stanowi obecnie dom dla ponad siedmiu milionów migrantów z całego świata. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej jakości życia mieszkańców, dobrze prosperującej gospodarce oraz zróżnicowanej i przyjaźnie nastawionej społeczności. Kraj otwiera się na świat na wiele różnych sposobów (turystyka, nauka, praca, biznes, rodzina), a podstawą do podróży oraz stałej lub czasowej przeprowadzki jest odpowiednia wiza.
Infrastruktura i transport
Pierwszym co warto zaznaczyć, gdy mówimy o podróżowaniu po Australii to odległości. Są one olbrzymie, gdyż większość aglomeracji miejskich znajduje się wokół wybrzeży kontynentu. Z tego też powodu transport lotniczy na Antypodach cieszy się wielką popularnością i to za pomocą samolotów mieszkańcy najczęściej podróżują między większymi miastami. Wokół wybrzeży kursuje także wiele promów, a komunikacja miejska funkcjonuje bez zarzutu. Często poleca się wybierać transport publiczny zamiast własnego środka lokomocji, gdyż w miastach brakuje miejsc parkingowych, oraz panuje bardzo intensywny ruch uliczny. Warto wspomnieć, że Australia posiada bardzo rozbudowaną sieć dróg, która rozwija się nie tylko u wybrzeży, ale także ciągnie się w głąb kontynentu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że im dalej w głąb Antypodów się zapuszczamy, tym trudniej będzie nam znaleźć stację benzynową, więc na długie podróże zaleca się brać zapas benzyny w kanistrach. Ze względu na olbrzymie dystanse dzielące miasta, transport kolejowy jest raczej atrakcją turystyczną, niż praktycznym środkiem lokomocji, oczywiście nie mamy tutaj na myśli kolei podmiejskiej i metra, które wchodzą w skład komunikacji miejskiej.
System edukacyjny
W Australii obowiązek szkolny dotyczy dzieci między 5, a 15 rokiem życia. Dziecko swoją przygodę z edukacją może rozpocząć od Child Care Center / Daycare, czyli żłobka i przedszkola. Następnie uczęszcza do obowiązkowej szkoły podstawowej, a potem do szkoły średniej, którą może skończyć na 10 klasie. Aby zdać maturę i mieć możliwość pójścia na studia, uczeń musi ukończyć 12 klas i zdać odpowiednie egzaminy. Absolwenci szkoły średniej mają do wyboru kilka ścieżek kariery. Jedną z nich są studia, a drugą TAFE, czyli szkoła zawodowa, lub technikum policealne, na którym można zdobyć umiejętności i kwalifikacje w wybranym zawodzie. Niekiedy ukończenie TAFE pomaga studentom dostać się na wymarzone kierunki studiów. Rok szkolny w Australii zaczyna się w styczniu, a kończy w grudniu przed świętami i podzielony jest na cztery etapy. Na przełomie grudnia i stycznia uczniowie mają najdłuższą przerwę, która trwa od 5-6 tygodni. Studenci rok akademicki zaczynają na początku marca, a kończą w listopadzie z przerwą semestralną na przełomie czerwca i lipca.

Australijskie uniwersytety plasują się wysoko na liście wśród najlepszych na całym świecie. Te oferują edukację na trzech poziomach: licencjackim (bachelor), magisterskim i doktoranckim (PhD). Rok akademicki dzieli się na dwa semestry, a tutejsi studenci rozpoczynają naukę w lutym. Decydując się na podjęcie studiów na tym kontynencie, należy wziąć pod uwagę relatywnie wysokie koszta nauki, które można obniżyć dzięki różnym stypendiom i grantom, a jeśli na takie się nie zakwalifikowało, można także zaciągnąć pożyczkę. Uczelnią popularną wśród mieszkańców Lorne Bay jest James Cook University usytuowana w pobliskim mieście Cairns, oddalona o ok. 45 minut jazdy samochodem.
Opieka medyczna
Podstawą opieki medycznej w Australii jest Medicare - system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, finansowany głównie z dopłaty podatku (wynoszącej 2% dochodu płatnika). Pokrywa on częściowo lub w całości większość kosztów podstawowej opieki medycznej, resztę pacjent opłaca z własnej kieszeni. Rząd stara się jednak na różne sposoby zachęcać społeczeństwo (głównie osoby zamożniejsze i młodych dorosłych) do korzystania z prywatnego ubezpieczenia, które nawet w placówkach powszechnych daje większe przywileje i pierwszeństwo.
Opieka medyczna w Australii boryka się z wieloma problemami - niedoborami personelu szpitali i przychodni, z utrudnionym świadczeniem usług na wsi i na odległość, nienadążającymi za rosnącymi kosztami leków i leczenia dotacjami rządowymi, a także korporatyzacją branży stomatologicznej.
Kultura i sztuka
Kultura Australii to mieszanka kultury zachodniej, wywodzącej się z Wielkiej Brytanii, a także wpływu unikalnej geografii Australii, wkładu kulturowego Aborygenów oraz mieszkańców wysp Cieśniny Torresa.
Sztuka ludności białej opiera się na wzorach europejskich, głównie angielskich, współcześnie przede wszystkim amerykańskich. Najwcześniej zaczęło rozwijać się malarstwo.
Twórczość Aborygenów przez dziesięciolecia była spychana do szufladki sztuki prymitywnej. Dziś dzieła malarzy Pintupi z Papunyi uznaje się za najważniejsze osiągnięcie sztuki współczesnej w Australii. Wpisując się w estetyczne trendy i artystyczne polemiki, sztuka ta pozostaje ważnym głosem politycznym, także w konkretnych sporach o prawo do ziemi.

Tradycja literacka Australii jest powiązana z szerszą tradycją literatury angielskiej. Twórczość pisarzy australijskich wprowadziła od 1788 roku do literatury charakter nowego kontynentu – eksplorując takie tematy, jak: Aborygeni, braterstwo, egalitaryzm, demokracja, tożsamość narodowa, migracja, wyjątkowe położenie i geografia Australii, złożoność urbanistyki, życie oraz „piękno i przerażenie” życia w australijskim buszu. Głosy rdzennych Australijczyków są coraz bardziej dostrzegane. Każdego roku nagroda Miles Franklin Literary Award upamiętniająca wybitną pisarkę Miles Franklin przyznawana jest powieści, która “ma najwyższe wartości literackie i przedstawia australijskie życie we wszystkich jego fazach”.

Australijska muzyka ludowa i ballady buszu były pod silnym wpływem tradycji anglo-celtyckich, podczas gdy klasyczne formy wywodziły się z europejskich. Współczesna muzyka australijska obejmuje szerokie spektrum z trendami często zbieżnymi z trendami w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i podobnych krajach – zwłaszcza w australijskim rocku i australijskiej muzyce country.

Fanów widowisk teatralnych z Przylądka Koali zapraszamy Cairns Performing Arts Centre. Budynek obejmuje pełnowymiarową scenę oraz miejsce dla orkiestry, który może pomieścić całą orkiestrę symfoniczną. W CPAC można skorzystać również z Munro Martin Parklands - sceny pod gołym niebem. To największa tego typu w scena Australii i stanowi idealne miejsce do doświadczania sztuki baletowej, muzyki współczesnej i bożonarodzeniowych pantomim.

Eksperymenty z telewizją rozpoczęły się w Australii w latach 30. XX wieku, a telewizja została oficjalnie uruchomiona 16 września 1956 w Sydney. Najdłużej działającą częścią australijskich mediów jest Australian Broadcasting Corporation, organizacja będąca własnością i finansowana przez rząd federalny, oferująca ogólnokrajowe relacje telewizyjne i radiowe.

Australia nie ma oficjalnego języka urzędowego, jednak angielski jest zdecydowanie najczęściej używanym językiem i został zakorzeniony jako de facto język narodowy od czasu osiedlenia się Europejczyków. Języki tubylcze Australii liczą się w setkach. Warto wiedzieć, że ok. 95% Aborygenów posługujących się jednym z języków australijskich mówi również po angielsku, z czego 74% przyznaje się do dobrej, bądź bardzo dobrej znajomości angielskiego.

Australijski slang charakteryzuje się luźnym, nieformalnym stylem, który dużo mówi o kulturze tego kraju. Australijczycy nie podchodzą do życia i do siebie samych ze śmiertelną powagą, co sprawia, że osobom przyjezdnym czasem niełatwo zrozumieć ich wersję sarkazmu, która polega głównie na niewinnym naśmiewaniu się z innych i żartobliwym przekomarzaniu się między sobą. Australijski slang jest nie tylko bezpretensjonalny, ale również często mocno dosadny. Australijczycy mają zwyczaj skracania słów lub wręcz przemianowywania rzeczy, a później jeszcze przekręcania tych nowo powstałych nazw. Często spotykane jest również wymyślanie pieszczotliwych, zdrobniałych wersji imion przez dodanie im końcówki -ie.
Sport
Australia dwukrotnie była gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich: w 1958 roku zorganizowano je w Melbourne, w 2000 roku w Sydney. Oba wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością. Australia bierze również czynny udział w Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Pierwsze takie zawody zostały rozegrane w 1930 roku i, z wyłączeniem planowanych igrzysk w 1942 i 1946 roku, rozgrywane są do dzisiaj co cztery lata.
Najpopularniejsze dyscypliny sportowe w Australii to m.in. krykiet, futbol australijski, rugby league, netball, tenis, koszykówka, piłka nożna, wyścigi konne. Mieszkańcy Przylądka Koali trzymają kciuki za sukcesy wielu lokalnych drużyn sportowych. Sami również ma swoją drużynę w lidze AFL Cairns. Fleas (“Pchły”) to postrach rywali i prawdziwa duma miasta.

Jeśli chodzi o sporty wodne, niezmiernie ważny jest tu surfing; ponad 85% mieszkańców rezyduje w odległości zaledwie 50 km od wybrzeża, a taka statystyka obliguje do korzystania z uroków natury. Lorne Bay nie sprzyja jednak surfowaniu na longboardach, a bardziej pływaniu na desce z wiosłem lub windsurfingu. Innym popularnym sportem jest nurkowanie i snorkeling na Wielkiej Rafie Koralowej otaczającej tę stronę kontynentu. Jednodniowe wycieczki w to miejsce organizowane są przez miejscową firmę Sailway. Dziedzinami wartymi uwagi są również takie aktywności jak kitesurfing, kajakarstwo, paddleboarding, rafting, aqua jetpack flying oraz jazda skuterem wodnym.
Australijska kuchnia
Kuchnia Australijska składa się głównie z owoców morza, kuchni brytyjskiej i azjatyckiej. Za typowy australijski przysmak uznaje się natomiast vegemite, czyli pastę z wyciągu z drożdży i warzyw. Podobnie charakterystyczne dla tej kuchni są mięso kangura, krokodyla czy strusia, a popularne jest też mięso rekina.
Inne typowe dla Australii rodzaje pożywienia, to np:
damper - australijski chlebek
lamingtons - ciasteczka kokosowo-czekoladowe
anzac - ciasteczka z płatków owsianych
beza pavlova

Aborygeni żywili się bush tucker food, czyli wszelkiego rodzaju ziołami, nasionami, owocami, liśćmi roślin, a także zwierzętami, które udało im się upolować.
Rolnictwo
Rolnictwo jest jednym z głównych sektorów gospodarki Australii. Z racji klimatu, znaczne obszary w centralnej Australii nie są wykorzystywane rolniczo. W Australii największą wartość produkcji i największe areały upraw spośród zbóż zajmuje pszenica. Kraj ten jest też jednym z największych na świecie eksporterów cukru z trzciny cukrowej. Poza tym uprawia się owoce tropikalne takie jak ananas, mango, papaja, awokado, orzechy makadamii, marakuja, cytrusy. W Australii produkuje się również znaczne ilości bawełny. Najważniejszym i najlepiej rozwiniętym kierunkiem gospodarki rolnej w Australii jest chów zwierząt. Główne produkty uzyskiwane z chowu owiec to wełna (drugie miejsce na świecie w produkcji i pierwsze w eksporcie) oraz mięso.
twórcza foka
lorne bay
brak multikont
lorne bay — lorne bay
100 yo — 100 cm
Awatar użytkownika
about
Oh won't you come with me where the ocean meets the sky
And as the clouds roll by we'll sing the song of the sea
Ciekawostki
o których warto wiedzieć

W okolicach Przylądka zmarł Steve Irwin, który w trakcie kręcenia swojego programu, został zaatakowany przez płaszczkę.
Australijczycy bardzo często chodzą boso lub w klapkach. Nawet, jeśli idą po zakupy.
Czarną skrzynkę wynalazł Australijczyk – David Warren.
Australia jako drugi kraj przyznał kobietom prawo do głosowania.
Uluru jest największym na świecie monolitem i znajduje się w Australii. Jest to święta skała Aborygenów.
Walutą, którą posługują się Australijczycy jest dolar australijski.
Znani Australijczycy to m.in.: Russell Crowe, Nicole Kidman, Mel Gibson, Hugh Jackman, Heath Ledger, Kylie Minogue.
Australię zamieszkuje 2 razy więcej kangurów niż ludzi.
W Przylądku Koali przez cały rok utrzymuje się temperatura w okolicach 20 stopni.
W Australii jeździ się lewą stroną jezdni.
Najdłuższy płot na świecie ma 5 614 kilometrów i znajduje się w Australii.
„Hungry Jack’s” jest australijską nazwą dla popularnego na świecie Burger Kinga.
Australia jest najmniejszym kontynentem, ale jednocześnie największą wyspą na świecie.
Największą górą Australii jest Góra Kościuszki, która mierzy 2 228 metrów.
Natomiast najdłuższą rzeką jest rzeka Murray, której długość wynosi 2 508 kilometrów.
Miś Koala śpi około 19 godzin na dobę.
Średnia, roczna ilość wypitego piwa przez jednego Australijczyka wynosi 96 litrów.
W 1975 roku wyrzucono wszystkich parlamentarzystów i rozpoczęto od początku.
Pierwszymi osobami pilnującymi porządku było dwunastu najlepiej zachowujących się więźniów.
Ponad 60% Australijczyków ma nadwagę.
W Queensland nie można hodować królików. Grozi za to kara 45 500$. Jedynym wyjątkiem są magicy, którzy otrzymują zgodę na posiadanie królików podczas występów, gdzie zwierzątka wyciągane są z kapeluszy.
Wielka Rafa Koralowa jest największą rafą koralową na świecie i widać ją z kosmosu.
Na australijskim herbie widnieją kangur oraz emu, ponieważ są to zwierzęta, które nie mogą chodzić do tyłu. Symbolizuje to postępowość Australii.
26 stycznia obchodzi się Dzień Australii.
Canberra jest miastem, które powstało od zera po to, by stać się stolicą Australii i zminimalizować napięcie między Sydney a Melbourne.
W Australii jest ponad 10 tysięcy plaż. Będąc na jednej z plaż dziennie, można by je odwiedzać przez 27 lat.
Jednym z największych eksporterów wina jest Australia. Najpopularniejszymi szczepami winorośli są: chardonnay, shiraz czy cabernet sauvignon.
Głową państwa jest król Karol III. Australię reprezentuje również parlament oraz premier, którym jest Scott Morrison.
Ssakami, które można spotkać wyłącznie w Australii jest m.in. dziobak i kolczatka. Są to ssaki jajorodne.
3% ludności stanowią rdzenni mieszkańcy Australii - Aborygeni.
Coober Pedy jest australijskim, podziemnym miastem, stworzonym by się ochłodzić i ochronić przed pustynnym upałem.
Australię nazywa się Czerwonym Lądem.
Na zakończenie Olimpiady w 2000r., zespół Midnight Oil wykonał piosenkę “Bed are burning” w czarnych ubraniach z napisem “SORRY”. Wyrazili w ten sposób sprzeciw wobec postawy premiera Australii Johna Howarda, który odmówił przeproszenia Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii za wszystkie ciemiężenia w ciągu ostatnich dwustu lat.
W Australii osiąga się pełnoletność w wieku 18 lat.
W stanie Queensland, marihuana jest nielegalna.
Jazdę autem może rozpocząć szesnastolatek, po uzyskaniu tzw. Learner Permit, czyli pozwolenia dla uczącego się. Learner Permit może zdobyć po zdaniu Driver Knowledge Test. Przez rok musi jeździć samochodem oznakowanym literą L i pod kontrolą doświadczonego kierowcy. By uzyskać literę P, trzeba mieć minimum 17 lat i zdać odpowiedni egzamin praktyczny
W Australii alkohol można pić od 18 roku życia, zarówno w miejscu sprzedaży, np. bar jak i poza miejscem sprzedaży, np. sklep.
Alkohol można kupić tylko w tzw. Bottle shop i jest sprzedawany wyłącznie do 22.00. Natomiast po północy nie można w barach kupować szotów. Bary zazwyczaj zamykane są o 1:30.
Wiek odpowiedzialności karnej w Australii wynosi 10 lat. W Queensland istnieją dwa zakłady poprawcze (jeden w Brisbane, drugi w Townsville), do którego trafiają dzieci w wieku od 10 do 16 lat. 17-latkowie podlegają tu (w przeciwieństwie do większości stanów Australii, gdzie próg ten jest o rok wyższy) pod system wymiaru sprawiedliwości dla dorosłych i mogą trafić nawet do więzienia.
W Australii nie istnieją Domy Dziecka. Jeśli to możliwe, dzieci zostają przygarnięte przez dalszą rodzinę lub przyjaciół, albo trafiają do rodzin zastępczych. Opiekunami zastępczymi mogą zostać osoby w wieku co najmniej 21 lat i mogą to być samotne kobiety lub mężczyźni, osoby żyjące w konkubinacie, małżeństwa, pary tej samej płci, z dziećmi lub bez, a także osoby starsze.
W Australii nie ma kary śmierci. W Queensland zniesiono ją w 1922 roku. Ostatni wyrok kary śmierci w Australii został wydany w 1984 roku, jednak został zmieniony na dożywocie.
W Australii nie ma pozwolenia na broń niezarejestrowaną. Można otrzymać pozwolenie na broń palną, jednak nie można go otrzymać z powodu samoobrony. Nie może go również otrzymać "osoba zakazana".
W Australii nie można używać gazu pieprzowego. Wyjątkiem jest stan Australii Zachodniej, jednak gazu pieprzowego można tam używać pod restrykcyjnymi ograniczeniami.
twórcza foka
lorne bay
brak multikont
Zablokowany