lorne bay — lorne bay
100 yo — 100 cm
Awatar użytkownika
about
Oh won't you come with me where the ocean meets the sky
And as the clouds roll by we'll sing the song of the sea
Historia Australii
w pigułce

Aborygeni
Aborygeni docierają do Australii około 40-60 tysięcy lat temu i zasiedlają kontynent przez wiele tysięcy lat. Tworzą kilkaset, niezależnych, małych społeczności, które posługują się ponad 250 różnymi językami. Społeczeństwo Aborygeńskie nie wykształciło żadnych systemów politycznych, czy administracyjnych. Pozycję i prestiż w grupie zdobywało się poprzez rozwijanie swojej wiedzy na temat tradycji, oraz perfekcyjne wykonywanie rytuałów. Więcej na temat Aborygenów, ich historii i kultury możecie znaleźć pod tym linkiem.
Personel
Australijskie wojsko jest siłą całkowicie ochotniczą od zniesienia poboru w 1972 roku. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zaciągnąć się do ADF, a kobiety mogą ubiegać się o wszystkie stanowiska. Tylko obywatele australijscy i stali rezydenci, którzy są uprawnieni do obywatelstwa australijskiego, mogą się zaciągnąć. Rekruci muszą mieć co najmniej 17 lat i spełniać standardy zdrowotne, edukacyjne i posiadać odpowiednie predyspozycje. ADF jest jednym z niewielu obszarów rządu australijskiego, w których nadal obowiązuje obowiązkowy wiek emerytalny: personel stały musi przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a rezerwiści w wieku 65 lat. Zarówno personel stały, jak i rezerwowy może pracować na elastycznych zasadach, w tym w niepełnym wymiarze godzin lub zdalnie ze swojego stanowiska dyżurnego, pod warunkiem uzyskania zgody.
Makasarczycy
Makasarczycy to lud pochodzący z wysp indonezyjskich, który jako pierwszy dotarł do Australii. Jednak ich kontakty z Aborygenami nie przedostały się w głąb kontynentu. Natomiast w tym samym czasie ludność Europy coraz częściej konfrontowana jest z informacjami przekazywanymi przez azjatyckich kupców o lądzie zwanym “Terra australis incognita ”. Ptolemeusz w II wieku naszej ery umieszcza na mapie świata kontynent w miejscu, w którym obecnie znajduje się Australia. Jakiś czas później portugalczycy produkują serię map, które także uwzględniają w swojej kartografii nieznany nikomu ląd, znajdujący się na południowej półkuli.
Europejczycy w Australii
Wiek XVII Europejczycy docierają do wybrzeży Australii , Pierwszym europejczykiem, który postawił stopę na nowym kontynencie był Willem Janszoon. Dotarł do Australii w 1605 roku. Dokładniej do obecnego Cape York, które leży w części północnego Queensland. Abel Tasman w 1642 roku dopływa do wyspy, która na jego cześć została nazwana Tasmanią, a później opływa wschodnie wybrzeża Australii nazywając te ziemie Nową Holandią. Są to początki wielkich wydarzeń, które rozpiszą zupełnie nową historię Australii. Anglia szesnastego i siedemnastego wieku, była krajem borykającym się z wieloma problemami o charakterze społecznym i ekonomicznym. Głód i ubóstwo zmuszało ludzi do popełniania przestępstw, a to z kolei skutkowało przeludnionymi więzieniami. Na gwałt szukano nowych lądów, które mogłoby zagwarantować ludności żywność i tereny mieszkalne. William Dampier jako pierwszy brytyjczyk dociera do ziemi odkrytych przez Holendów. Wraca do kraju i przekonuje rząd by ten zebrał środki na kolejną ekspedycję.
28 kwietnia 1770
28 kwietnia 1770 roku James Cook na statku HMS Endeavour dopływa do wybrzeży w okolicach dzisiejszego Botany Bay (obecnie Sydney) i nadaje tym ziemiom nazwę Nowa Południowa Walia
W 1788 Arthur Phillip zakłada osadę o nazwie Sydney (na cześć ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Lorda Sydneya). Wyprawa Phillipa miała na celu utworzenie pierwszej kolonii karnej, w której osiedlono 730 więźniów. Niedługo po tym George Vancouver dociera do zachodniej Australii i zgłasza wobec niej pretensje w imieniu Wielkiej Brytanii. Kolonie karne rozrastają się, a w niedługim czasie Korona Brytyjska uznaje swoje władanie nad całym kontynentem. Przez około czterdzieści lat na Antypody przetransportowano około 160 tysięcy więźniów. Poza nimi do Australii przybywali także wolni osadnicy, którzy zatrudniali skazańców. Z perspektywy czasu mówiono o tym procederze jak o swego rodzaju formie niewolnictwa, ale dobre warunki pracy sprawiają, że więźniowie integrują się ze społeczeństwem, a z czasem stają się wolnymi ludźmi. Coraz więcej osób zrzuca kajdany, a co za tym idzie wzrasta liczba wolnych osadników. Anglia powoli zaprzestaje transportować więźniów do Australii, a w 1868 roku ostatni statek ze skazańcami na pokładzie dopływa do Antypodów.
Gorączka złota
Rozwój ekonomiczny i gorączka złota


W 1850 roku Wielka Brytanie nadaje czterem koloniom prawo samorządu. Kolonie te tworzą konstytucję i ustanawiają lokalne demokracje parlamentarne: Western Australia, South Australia, New South Wales i Victoria. Jednak wciąż podlegają Koronie Brytyjskiej, która nakłada na bogacących się osadników wysokie podatki. 3 grudnia 1858 roku dochodzi do Bitwy o Palisadę Eureka w ramach Buntu Eurekańskiego, który był jednym z niewielu konfliktów zbrojnych jakie miały miejsce na kontynencie. Był on wynikiem protestów osadników wobec władz kolonialnych. Został zażegnany, gdy doszło do porozumienia dwóch stron. Kolonialna ekonomia rozwija się w zastraszającym tempie.
Na kontynent sprowadzono owce i bydło, co zapoczątkowało eksport wełny do Europy i rozwój gospodarczy. Kolonie zajmowały się także rybołówstwem pacyficznym, oraz wydobywaniem minerałów. W szczególności złoto zagwarantowało rozkwit ekonomiczny Australii, a wraz z nim na kontynent masowo imigrowała ludność z Chin. Efektem tego była realizacja doktryny “White Australia” ograniczająca dostęp do Australii ludności innych ras niż biała.
Prześladowania
Rdzenni mieszkańcy vs osadnicy
Podczas rozwoju kolonii, ludność Aborygeńska była spychana w głąb kontynentu, tracąc dostęp do urodzajnych ziem i terenów. Z upływem lat prześladowania rdzennych mieszkańców Australii przybrały na sile. Ginęli nie tylko z rąk kolonistów, ale dziesiątkowały ich także choroby przywiezione przez europejczyków na kontynent. Ich dzieci były przez lata zabierane rodzicom i wychowywane w instytucjach wychowawczych, gdzie dokonywano na nich przymusowe asymilacji kulturowej. Proceder ten określa się mianem “Skradzionych Pokoleń”. Aborygeni długo walczyli o prawo uznania ich za pełnoprawnych obywateli Australii, chociaż byli jej rdzennymi mieszkańcami. Dopiero w 1967 roku zostali uznani za równoprawnych obywateli swojego rodzimego kontynentu. W 1992 roku sąd najwyższy nadał Aborygenom prawa do roszczeń wobec utraconych ziem. Flaga Aborygenów została oficjalnie przyjęta za jeden z symboli narodowych Australii w 1995 roku. W 2008 premier Kevin Rudd oficjalnie przeprosił Aborygenów za krzywdy wyrządzone na ich ludzie przez białych osadników.
1 stycznia 1901 roku
Utworzenie Dominium Związku Australijskiego
Wszystkie kolonie Australii zostały połączone w jeden Związek Australijski ze wspólną konstytucją, która pełniła zwierzchnictwo ustawodawcze nad każdą z kolonii. Na czele Związku stanął premier, ale Australijczycy nadal w większości uważali się za Brytyjczyków. Dopiero obie Wojny Światowe, w których brali udział australijscy żołnierze, zmieniły ten stan rzeczy. Obecnie Australia jest związana unią personalną z Wielką Brytanią, podobnie jak Nowa Zelandia i Kanada.
Wojny światowe
Australia stała u boku Wielkiej Brytani podczas Pierwszej Wojny światowej. Młodzi żołnierze ginęli w bitwach, wiele mil od domu w wojnie, która ich nie dotyczyła. To uświadomiło Australijczykom odrębność spraw brytyjskich i australijskich. Podczas drugiej wojny światowej armia brytyjska, zmuszona do defensywy, spisuje Australię na straty. Jak widać bycie sojusznikiem niekoniecznie jest czymś co Wielka Brytania powinna wpisywać w swoje CV. W tym czasie Japonia zagrażała inwazją na Antypody, ale z odsieczą nadciągnęły wojska USA. Australia i Nowa Zelandia otrzymały pomoc od Amerykanów, a po zakończeniu wojny porządek świata ulega zmianie.
“Australia Act”
Po wojnie Australia rozpoczęła program przyjmowania uchodźców ze zniszczonej Europy. Przyjęła około 2 miliony emigrantów i to oni w większości stanowią przodków obecnych mieszkańców kontynentu, a nie skazańcy transportowani do kolonii karnych. Australia przyłączyła się do ONZ i jest w sojuszu z USA, a w ramach tych dwóch paktów wspierała siły ONZ w wojnie Koreańskiej, a następnie wojska amerykańskie w starciach w Wietnamie. Mimo tego Wielka Brytania nadal mogła ingerować w sprawy polityczne Australii, co spotykało się z licznymi protestami i walką o suwerenność. Wreszcie w 1986 królowa Elżbieta II podpisała tz. “Australia Act”, który gwarantuje Australii niezależność od Londynu. Jednakże jeszcze do 1992 obywatele ślubowali lojalność koronie brytyjskiej.
Interesujące wydarzenia
  • 1956 - XVI Igrzyska Olimpijskie zostały zorganizowane w Melbourne.

    luty 1967 - Czarny Wtorek - Katastrofa naturalna, która nawiedziła Tasmanię. W wyniku pożaru buszu zginęły 62 osoby, 900 zostało rannych, a ponad siedem tysięcy bezdomnych.

    20 października 1973 - Otwarcie Sydney Opera House przez królową Elżbietę II.

    1976 - Australia legalizuje prywatne związki między osobami tej samej płci.

    24 czerwca 1978 - Pierwsza parada równości “Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras”. Do teraz parada organizowana w Sydney jest jedną z największych na świecie i corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem ludzi, dzięki czemu jest jedną z czołowych atrakcji turystycznych w Australii.

    18 stycznia 1977 - Katastrofa kolejowa w Granville na przedmieściach Sydney - zginęły 83 osoby, ponad 213 zostało rannych, a 1300 zostało poszkodowanych. Tory uległy uszkodzeniu w wyniku czego doszło do wykolejenia pociągu, który uderzył w filary mostu, a ten zapadł się na dwa wagony pasażerskie.

    27 marca 1986 - Zamach bombowy na Russell Street. W jego wyniku zmarła 21 letnia policjantka. Była pierwszą policjantką, która zginęła podczas pełnienia służby Ucierpiały 22 osoby.

    9 sierpnia 1987 - Masakra na Hoddle Street w Clifton Hill w stanie Wiktoria . Dziewiętnastoletni były żołnierz, Julian Knight zastrzelił siedem osób i ranił 19.

    8 grudnia 1987 - Masakra na Queen Street, Frank Vitkovic zmuszony był przerwać naukę na Uniwersytetu w Melbourne na początku 1987 roku. W grudniu odwiedził budynki administracyjne pod pretekstem spotkania z przyjacielem. Postrzelił śmiertelnie osiem osób, a zrobił pięć.

    28 grudnia 1989 - Trzesienie ziemie w Newcastle w wyniku którego śmierć poniosło 13 osób, a ponad 160 zostało rannych.

    1992 - Ustawa “Liquor”, która określa prawo spożywania alkoholu na terenie Queensland. Alkohol w całej Australii można kupić tylko w jednym rodzaju sklepów, które nazywają się “Bottle shop”. Osoby serwujące alkohol (barmani i sprzedawcy) muszą przejść specjalny kurs i posiadać kartę uprawniającą ich do serwowania i wydawania trunków alkoholowych. Więcej informacji dotyczących “prohibicji” w Australii znajdziecie tutaj.

    2000 - XXVII Igrzyska Olimpijskie zorganizowane w Sydney.

    7 luty 2009 - Pożary buszu w Wiktorii zwane “The Black Saturday bushfires”. W ich wyniku śmierć poniosły 173 osoby.

    9 grudnia 2017 - Australia legalizuje małżeństwa osób tej samej płci.

    2019-2020 - Australijski sezon pożarów zwany “Black Summer”. Pożary spaliły około 18,6 mln hektarów i zniszczyły ponad 5900 budynków (w tym 2779 domów). Przyczyniły się do zabicia co najmniej 34 osób. Prawie trzy miliardy zwierząt zostały dotknięte pożarem, a niektóre z nich uznano za wymarłe. Więcej informacji o Czarnym Lecie znajdziecie pod tym linkiem.
twórcza foka
lorne bay
brak multikont