lorne bay — lorne bay
100 yo — 100 cm
Awatar użytkownika
about
Oh won't you come with me where the ocean meets the sky
And as the clouds roll by we'll sing the song of the sea
ADF
Australijskie Siły Obronne

Wiedza ogólna
Australijskie siły obronne (ADF) to organizacja wojskowa odpowiedzialna za obronę Australii i jej interesów narodowych. W jej poczet wchodzi nieco ponad 85 000 pełnoetatowych pracowników i aktywnych rezerwistów, a dodatkowo wspierana jest przez Departament Obrony, jak i kilka innych agencji cywilnych. ADF są bardzo zaawansowane technologicznie, ale stosunkowo niewielkie (stanowi największą armię Oceanii, ale wciąż jest ona mniejsza, niż większość azjatyckich sił zbrojnych), mimo to znaczny budżet przeznaczany na tą organizację spełnia wysokie, światowe standardy.

Personel

Australijskie wojsko jest siłą całkowicie ochotniczą od zniesienia poboru w 1972 roku. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zaciągnąć się do ADF, a kobiety mogą ubiegać się o wszystkie stanowiska. Tylko obywatele australijscy i stali rezydenci, którzy są uprawnieni do obywatelstwa australijskiego, mogą się zaciągnąć. Rekruci muszą mieć co najmniej 17 lat i spełniać standardy zdrowotne, edukacyjne i posiadać odpowiednie predyspozycje. ADF jest jednym z niewielu obszarów rządu australijskiego, w których nadal obowiązuje obowiązkowy wiek emerytalny: personel stały musi przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a rezerwiści w wieku 65 lat. Zarówno personel stały, jak i rezerwowy może pracować na elastycznych zasadach, w tym w niepełnym wymiarze godzin lub zdalnie ze swojego stanowiska dyżurnego, pod warunkiem uzyskania zgody.

Struktury wojskowe

Australijska Organizacja Obrony (ADO) - to połączone Australijskie siły obronne z Departamentem obrony. Występuje tutaj tak zwany diarchat, a zatem dowództwo, które wspólnie pełni Szef Sił Obronnych (CDF) i Sekretarz Departamentu Obrony. W Departamencie Obrony pracują zarówno wojskowi, jak i cywile. Zgodnie z panującą ustawą, Minister Obrony “sprawuje ogólną kontrolę i administrację Sił Obronnych”, dlatego dowództwo ADO powinno działać zgodnie z jego wskazówkami. Szef Sił Obronnych to najwyższe możliwe do zdobycia stanowisko w Australijskiej Armii, osoba je piastująca nie tylko posiada stopień generała/admirała lub naczelnego marszałka lotnictwa (w zależności od struktury z jakiej się wywodzi), ale jest też jedynym czterogwiazdkowym oficerem. Oprócz dowodzenia, osoba na tym stanowisku jest głównym militarnym doradcą ministra obrony.

Wspólne siły

Dowództwo operacyjne Australijskiej Armii zarządzane jest przez Dowództwo Połączonych Operacji Kwatery Głównej (HQJOC), którego siedziba mieści się w Nowej Południowej Walii.

Główną rolą HQJOC jest „planowanie, monitorowanie i kontrolowanie” operacji i ćwiczeń ADF, a także organizowanie planów, operacji i personelu pomocniczego. HQJOC monitoruje również gotowość jednostek ADF, które nie są przypisane do operacji i przyczynia się do rozwoju doktryny (szkolnictwa) wojskowej Australii. Oprócz HQJOC, ADF posiada dodatkowe dwa stałe wspólne dowództwa operacyjne, sprawowane przed CJOPS (Szef Wspólnych Operacji). Poszczególne jednostki ADF i Połączone Grupy Zadaniowe są przydzielane do JOC podczas operacji, a HQJOC zajmuje się oficerami odpowiedzialnymi za okręty podwodne i siły operacji specjalnych. ADF obejmuje szereg wspólnych jednostek operacyjnych i szkoleniowych. Należą do nich Połączona Jednostka Policji Wojskowej i Połączona Szkoła Szkolenia Załóg Śmigłowców.
Royal Australian Navy
Królewska Marynarka Australijska (Royal Australian Navy)

Royal Australian Navy to oddział marynarki Australijskich Sił Obronnych. Obsługuje prawie 50 okrętów wojennych, w tym niszczycieli, fregaty, łodzie podwodne, łodzie patrolowe i statki pomocnicze, a także szereg okrętów podrzędnych, a w jej poczet wchodzi liczący 16 000 osób personel. Ponadto RAN utrzymuje siły śmigłowców bojowych, logistycznych i szkoleniowych. Liczby te przyczyniły się do tego, że marynarka ta uważana jest za jedną z największych i najbardziej wyrafinowanych sił morskich w regionie Południowego Pacyfiku. Jednostki RAN swoją obecnością wspierają kampanie wojskowe i misje pokojowe na całym świecie. Struktura ta składa się z dwóch części:
  • dowództwo operacyjne - Dowództwo Floty: kieruje nim dowódca floty australijskiej. Odpowiada za dowodzenie przydzielonymi środkami i dostarczanie sił będących w gotowości operacyjnej., posiadający stopień kontradmirała,
    dowództwo wsparcia - Dowództwo Strategiczne Marynarki Wojennej: odpowiedzialne jest za elementy administracyjne, nadzorując potrzeby szkoleniowe, inżynieryjne i logistyczne.

Dowódcą marynarki jest Szef Marynarki Wojennej (CN), który podlega Szefowi Sił Obronnych (CDF). Obecnym CN jest wiceadmirał Michael Noonan. Dowództwo marynarki składa się z czterech Sił Dowództwa:
  • Fleet Air Arm - odpowiedzialne za zasoby i możliwości lotnicze marynarki. Składa się z dwóch eskadr śmigłowców - jednej skoncentrowanej na zwalczaniu okrętów podwodnych i okrętów wojennych, drugiej będącej jednostką transportową, dwóch eskadr szkoleniowych i eskadry próbnej.
    Mine Warfare, Clearance Diving, Hydrographic, Meteorological and Patrol Forces - te wspólne siły obsługują strukturę określaną jako drobne statki wojenne.)
    Submarine Force - obsługuje okręty podwodne. Surface Force (siły powierzchniowe) - obejmujące jednostki bojowe poruszające się po powierzchni wody - zwykle statki wielkości fregat, bądź większe.
Mundury Royal Australian Navy są bardzo podobne pod względem kroju, koloru i insygniów do ich poprzedników brytyjskiej Royal Navy. Jednakże, począwszy od II wojny światowej, cały personel RAN zaczął nosić na ramionach błyski, a zatem łuki tkaniny na wysokości ramion na mundurach, metaliczne złoto na naramiennikach oficerów i haftowane na ramionach slipy.

Stopnie wojskowe

Stopnie wojskowe - Oficerowie Marynarki Wojennej Australii mają stopnie płacy od S-1 do O-11. Jedyna pozycja O-11 w marynarce wojennej jest honorowa i zawsze była zajmowana tylko przez członków rodziny królewskiej, ostatnio zajmowana przez księcia Edynburga. Najwyższą pozycją zajmowaną w obecnej strukturze Royal Australian Navy jest O-9, wiceadmirał, który służy jako szef marynarki wojennej. O-8 (kontradmirał) do O-11 (admirał floty) określani są jako oficerowie flagowi, od O-5 (komandor) i powyżej są określani jako starsi oficerowie, natomiast S-1 (kadmirał) do O-4 (dowódca podporucznika) zwani są młodszymi oficerami. Wszyscy oficerowie marynarki wojennej otrzymują zlecenie od monarchy. Oficerowie marynarki są szkoleni w Royal Australian Naval College (HMAS Creswell) w Jervis Bay i Australian Defense Force Academy w Canberze. Istnieje jednak wiele innych stopni, które rekrut może zdobyć, nie będąc jeszcze oficerem. Są to kolejno; rekrut, marynarz, zdolny marynarz, główny marynarz, podoficer, główny podoficer, chorąży marynarki wojennej.
Australian Army
Armia Australijska (Australian Army)
Jest to nic innego jak odpowiedni piechoty w wojsku. Składa się z trzech głównych elementów, które podlegają szefowi armii;
  • Kwatera Główna 1. Dywizji - odpowiedzialna za działania szkoleniowe. Do Kwatery Głównej przypisane; 2. Batalion Królewskiego Pułku Australijskiego, który tworzy siły przed lądowaniem dla Australijskich Sił Ziemnowodnych, pułk łączności oraz trzy jednostki szkoleniowe i wsparcia personelu,

    Dowództwo Operacji Specjalnych - dowodzi jednostkami sił specjalnych Armii. W jego skład wchodzą Pułk Specjalnych Służb Lotniczych, 2 Pułk Komandosów, rezerwowy 1 Pułk Komandosów i Pułk Inżynierów Operacji Specjalnych, a także jednostki logistyczne i szkoleniowe,

    Dowództwa Wojsk.
Główne siły bojowe armii australijskiej są zgrupowane w brygady, a dokładniej są to trzy regularne brygady bojowe, zorganizowane we wspólnej strukturze. Wsparcie dla jednostek w tych formacjach zapewnia brygada lotnicza (16. brygada lotnicza), wsparcie bojowe i brygada ISTAR (6. brygada) oraz brygada logistyczna (17. brygada). Ponadto istnieje sześć brygad rezerwowych armii; te brygady są zarządzane przez 2. Dywizję i „w parze” z trzema regularnymi brygadami bojowymi. Główne formacje taktyczne Armii to połączone grupy bojowe uzbrojenia złożone z elementów pochodzących z różnych jednostek.
Na wyposażeniu armii są pojazdy takie jak różnego rodzaju czołgi, ciężarówki, helikoptery i śmigłowce.

Stopnie wojskowe

Stopnie wojskowe - są one zbliżone do stopni występujących w armii brytyjskiej. Dla oficerów stopnie są identyczne z wyjątkiem tytułu “Australia”. Stopnie w kolejności od rekruta, to; rekrut,starszy żołnierz, kapral, sierżant, sierżant sztabowy, chorąży klasy 2, chorąży klasy 1, starszego sierżanta sztabowego (Regimental Sergeant Major of the Army), jeśli zaś chodzi o późniejsze stopnie oficerskie, są to: kadet sztabowy, podchorąży, podporucznik, porucznik, kapitan, pułkownik major, pułkownik porucznik, generał brygady, generał major, generał porucznik, feldmarszałek.
Royal Australian Air Force
Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (Royal Australian Air Force)

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (RAAF) to oddział sił powietrznych ADF. RAAF dysponuje nowoczesnymi samolotami bojowymi i transportowymi oraz siecią baz w strategicznych lokalizacjach w całej Australii. Posiada tylko jedno dowództwo operacyjne, Dowództwo Powietrzne, które składa się z:
  • Grupy Bojowej Powietrznej,
    Grupy Mobilności Powietrznej,
    Grupy Nadzoru i Reagowania,
    Grupy Wsparcia Bojowego,
    Centrum Walki Powietrznej
    Grupy Szkolenia Sił Powietrznych.
Każda grupa składa się z kilku skrzydeł. RAAF ma dziewiętnaście eskadr latających; cztery eskadry bojowe, dwie eskadry patroli morskich, sześć eskadr transportowych, sześć eskadr szkoleniowych oraz jedną eskadrę Airborne Early Warning & Control i eskadrę Joint Terminal Attack Controller. Jednostki naziemne obsługujące te latające eskadry obejmują trzy eskadry ekspedycyjnego wsparcia bojowego, trzy eskadry sił bezpieczeństwa oraz szereg jednostek wywiadowczych, kontroli ruchu lotniczego, łączności, radarów i jednostek medycznych.
RAAF liczy 259 samolotów, z czego aż 110 to samoloty bojowe. Od 1951 roku funkcjonują Królewskie Australijskie Siły Powietrzne Kobiet - jednak pierwsze kobiety pilotki otrzymały pełne uprawnienia dopiero w 1988 roku. Od 2016 roku wszystkie ograniczenia z jednostki kobiet zostały zdjęte - a zatem dopuszczono je do działań bojowych na froncie.

Stopnie wojskowe

Stopnie wojskowe - kolejno są to: Lotnik, Dowódca Lotnictwa, Kapral, Sierżant, Sierżant Lotniczy, Chorąży, Podchorąży, Podchorąży, Podoficer Lotniczy, Porucznik Lotniczy, Dowódca Eskadry, Dowódca Skrzydła, Kapitan Grupy, Komandor Lotnictwa , wicemarszałek lotnictwa, marszałek lotnictwa, marszałek lotnictwa, marszałek RAAF.
twórcza foka
lorne bay
brak multikont